محتوای ویدئویی

یک ویدئو خوب گاه جور چند مقاله را می کشد

همه می دانیم محتوای ویدیویی جزو پر طرفدارترین محتواها مخصوصاً در شبکه های اجتماعی هستند. البته عجیب هم نیست، ویدیوها در کوتاهترین زمان، بیشترین اطلاعات را به کمک تصاویر، صدا، نریشن و حتی افکتهای گرافیکی منتقل می کنند و از اینها گذشته، ویدیوها جنبه سرگرم کنندگی و جذابیت بیشتری دارند. مخاطبین خیلی سریعتر مجذوب محتوای ویدیویی می شوند و حتی به وایرال شدن آنها کمک می کنند، مخصوصاً اگر با رویکرد درستی تولید شده باشند و نیازی از مخاطب را برطرف کنند. حتماً این را هم می دانید که نیاز مخاطبان مخصوصاً در شبکه های اجتماعی در دسته های آموزشی، سرگرمی، رفع مشکل، اطلاع رسانی و انگیزه بخشی قرار می گیرد. همچنین محبوبیت و اهمیت محتوای ویدئویی آن را به یکی از ابزارهای متأثر بر رشد فروش و جذب مخاطبان تبدیل کرده و در صدر لیست تاکتیکهای بازاریابی گرفته است. امروز دیگر نمی توان بازاریابی در فضای وب را بدون وجود ویدئو متصور شد. آمارها نشان می دهند مخاطبان، مخصوصاً در شبکه های اجتماعی تمایل زیادی به مشاهده ویدئوی کسب و کارها دارند. در واقع ویدئوها دیگر تنها یک سرگرمی به حساب نمی آید، بلکه انقلابی در نحوه تعامل کسب و کارها با مشتریان به وجود آورده است، چرا که حتماً می دانید آمار بالای بازدید محتوای ویدئویی در نهایت مشتریان و مخاطبانتان را به شما نزدیکتر می کند و راحتتر می توانید حرفهایتان را با آنها در میان بگذارید. همین ویژگی ها باعث شده کسب و کارها بخشی از هزینه تبلیغاتی خود را به تولید محتوای ویدئویی اختصاص دهند که در مواردی هم موجب صرف هزینه های گزافی می شود، البته این امر در بسیاری مواقع به دلیل توجه بیشتر سفارش دهندگان یا تولیدکنندگان محتوای ویدئویی، به کیفیت و تکنیک به نسبت محتوای ویدئوهاست. در این راستا نباید این واقعیت قابل استناد را فراموش کرد مخاطبان ویدیو های معتبری که دارای محتوای مفیدتری باشند را به ویدئوهای نامعتبر و فاقد محتوای مناسب ترجیح می دهند ولو اینکه کیفیت پایین تری داشته باشند. در واقع در تولید محتوای ویدئویی توجه به درونمایه بسیار مهمتر از کیفیت تصاویر است و در مواردی که موضوع مورد نظر ما نیاز به هزینه های خاصی داشته باشد باید برای آن اقدام کنیم.

ما در شاریوان علاوه بر تولید انواع محتوای ویدئویی مشاوره های تخصصی هم در مورد نحوه و روند تولید، هزینه ها و شیوه های کاهش هزینه های محتوای ویدیوها در راستای اهداف کسب و کار و رویکرد بازاریابی شما نیز ارائه می دهیم.

در ادامه با انواع ویدئوهای مورد استفاده در بازاریابی محتوایی آشنا می شوید. کسب و کارهای مختلف برای کمپین های بازاریابی خود نیاز به تعدادی از این نوع ویدئوها دارند که می بایست بر اساس اهداف کمپین یا رویکرد بازاریابی، نوع محصول یا خدمت و … انتخاب شوند.


ویدئوی توضیحی ( نمایشی )

این نوع محتوای ویدئویی نحوه عملکرد محصول یا خدمات شما را نشان می دهد و یا گشت و گذاری است در یک نرم افزار یا مشاهده ویژگی های یک محصول فیزیکی. در واقع در اینگونه مستندها ما ویژگی های محصولات و خدماتمان را توضیح می دهیم، برای نمونه روند تولید یک محصول را با جزئیات و نظارتهای فنی در مسیر تولید نشان می دهیم، و بر قابلیتها و ویژگی های خاص و رقابتی آن تأکید می کنیم تا مخاطبان آشنایی بیشتری با محصول یا خدمات ما پیدا کنند. این نوع ویدئوها در جلب اعتماد مشتریان بسیار تأثیرگذارند.


ویدئوی تجاری

با هدف تبلیغات تولید می شود و معمولاً بخشی از یک کمپین تبلیغاتی به حساب می آید. در این ویدئوها ویژگی های منحصر به فرد محصول و خدمات یا مأموریت یک شرکت به منظور آگاهی بخشی، اطلاع رسانی و جذب مخاطب مورد توجه قرار می گیرد. این نوع ویدئو در ایران بیشتر به اسم تیزر یا ویدئوی تبلیغاتی شناخته می شوند. این ویدئوها زمانی تأثیرگذار خواهند بود که در پلتفرمها و مدیاهای مختلف منتشر و وایرال شوند. ویدئوهای تجاری معمولاً کوتاه هستند، بر یک ویژگی منحصر به فرد کالا یا خدماتی تأکید می کنند و ساختارشان به گونه ای است که در ذهن مخاطبان بماند و هدف اصلی هم درج نام یک برند در حافظه مشتری است.


ویدئوی گفتگویهای تخصصی

صحبتهای متخصصین حوزه های مختلف یا کارشناسان و مدیران اصلی کسب و کارها در جلب اعتماد مخاطبان و مشتریان بسیار تأثیر گذار است. با کارشناسان زبده حوزه کاریتان مصاحبه کنید و بخواهید جوانب و نکاتی مهم در مورد حوزه فعالیت شما را بیان کنند. نگران نباشید از اینکه مخاطبانتان مصاحبه های تخصصی را پس بزنند و یا آنها را نفهمند، مطمئن باشید آنها استقبال می کنند. گاه باید از کارشناسان، اساتید دانشگاه و افراد خبره دعوت کنید و صرفاً بر حضور کارشناسان و یا کارکنان متخصص شاغل در کسب و کارتان اکتفا نکنید.


ویدئوی آموزشی

در اینجا تأکید بر آموزش چیزهای جدید یا ارائه دانش بنیادی برای درک بهتر مخاطبان و مشتریان از کسب و کار شما. ویدئوهای آموزشی می تواند مورد استفاده تیم فروش و خدمات پس از فروش نیز قرار گیرد. در کسب و کارهایی که خدمات و محصولاتی ارائه می دهند که در روند تولید محصول یا خدماتی ثانویه مورد استفاده قرار می گیرند ویدئوهای آموزشی بسیار ضروری به نظر می رسند. شما در این ویدئوها موارد و نحوه مصرف محصول یا خدماتتان را آموزش می دهید، و ضمن آشنایی بیشتر مشتریان با محصولات شما، یک منبع موثق و همیشگی در اختیار آنها قرار می دهید که هرگاه نیاز داشتند به آن مراجعه کنند.


ویدئوی توصیفی

ویدئوهای توصیفی بر نیازمندیهایی تأکید می کنند که محصول یا خدمات شما آنها را رفع می کند. در واقع در این ویدئوها قهرمان و کاراکتر اصلی مشتریان و مخاطبان شما هستند که نیاز یا مشکلی دارند، تمامی مختصات آن نیاز و ویژگی بیان می شود و سپس بر این امر تأکید می شود که محصول یا خدمات شما همان چیزی است که آن مشکل یا نیاز را رفع خواهد کرد.


تصاویر متحرک (انیمیشن)

انیمیشن به دلیل ویژگی های خاصی که دارد برای بیان مفاهیم پیچیده به زبانی ساده و گویا بسیار کاربردی است. در موارد بسیاری بیان برخی ویژگی های محصولات و خدمات و یا ارائه آمار و اطلاعات با تصاویر انتزاعی بهتر و گویاتر هستند. انیمیشن انواع مختلفی دارد. موشن گرافیک نوعی انیمیشن دو بعدی است که در آن با تکیه بر آیکونها، نمودارها، کاراکترهای ساده با جزئیات اندک و بکگراندهای ساده تولید می شوند. موشن گرافیک قدرت بیانی بالایی دارد و می توان توضیحات آماری، اطلاعات و برخی ویژگی محصولات و خدمات را به کمک آن بسیار قابل فهم و دقیق توضیح داد.

انیمیشن سه بعدی، برای نشان دادن دقیق با جزئیات کامل پروژه ها، محصولات و برخی خدمات محتوای تصویری مناسب و کاربردی به حساب می آید و بسیار گویاست.

استاپ موشن، قدیمی ترین تکنیک تولید انیمیشن در تاریخ سینما به حساب می آید، نمونه خیلی معروف آن مجموعه انیمیشن پت و مت است. این تکنیک برای انیمیشنهای تبلیغاتی بسیار کاربردی است، چون جلوه های بصری گیرا و قدرتمندی دارد.

از دیگر تکنیکهای انیمیشن می توان به انیمیشن دو بعدی دستی (کلاسیک)، انیمیشن دو بعدی دیجیتالی، کات اوت، شنی، فلیپ بوک و … اشاره کرد.

در شاریوان ما ضمن تولید موشن گرافیک، استاپ موشن، انیمیشن های سه بعدی و … آماده ارائه مشاوره های تخصصی در مورد انیمیشنهای مورد نیاز کسب و کار شما و نحوه و روند تولید آنها هستیم.


ویدئوی مطالعه موردی

در محتوای ویدئویی مطالعه موردی، تأکید بر ویژگی های کاربردی محصولات و خدمات از زبان مشتریان خاص و وفادار شماست. در واقع تعدادی از مشتریان شما، که رضایت کامل از محصول یا خدمات شما را دارند پس از دعوت شما، داوطلبانه و با رضایت خود به بیان ویژگی های محصولات یا خدمات شما با تأکید بر کاربردی بودن آنها می کنند. در این ویدئوها باید خواست مشتریان چالشهایشان را توضیح دهند و اینکه چطور محصولات یا خدمات شما آن را رفع نموده.


محتوای ویدئویی زنده

یکی از امکانات کاربردی پلتفرم هایی که خدمات ویدئویی ارائه می دهند، ویدئوی زنده است. احتمالاً اکثر کاربران این پلتفرمها از این قابلیت برای یک بار هم که شده استفاده کردند و یا اینکه قطعاً ویدئویهای زنده دیگر کاربران را دیده اند. ویدئوهای زنده جریان پیوندهای طولانی تری ایجاد می کنند و نرخ اشراک و تعامل کاربران را بسیار افزایش می دهد. گفتگوهای زنده، توضیحات کارشناسان درباره محصولات و خدمات کسب و کارها، ویدئوهای زنده آموزشی و … در صورت مدیریت صحیح در اجرا و زمانبندی میتواند نقش کاربردیی در بازاریابی داشته باشند.


محتوای ویدئویی 360 درجه

این محتوای ویدئویی بیشتر برای نمایش فضاهای فیزیکی مورد استفاده قرار می گیرند. ساختار این ویدئوی به گونه ای است که مخاطبان خودشان آن را کنترل می کنند و به شکلی کروی امکان چرخش در فضای مورد نظر، بزرگنمایی بخشی از عناصر تصویر و ورود به فضاهای جانبی را خواهند داشت.


محتوای ویدئویی خلاقانه

قابلیتها و ویژگی های نامحدود ویدئو همواره امکان تولید خلاقانه را فراهم نموده. استفاده خلاقانه از ویدئو در تمامی انواع موارد پیشتر اشاره شده امکان پذیر است. ویژگی وجود نگاه خلاقانه در ویدیوها در بسیاری موارد جذابیتهای بصری آنها را بالا می برد و میزان بازدید آنها را بالا می برد.


ویدئوهای ترکیبی

گاه نیاز خواهد بود در تولید یک محتوای ویدئویی از تکنیکها و ویژگی های چند نوع ویدئو استفاده کرد تا نکات مورد نظر را با جزئیات و توضیحات دقیق تری به مخاطبان و مشتریان ارائه داد. برای نمونه ترکیب ویدئوی توضیحی با انیمیشن، یا گفتگو یا توصیفی و … .

انتخاب نوع ویدئوها، مدت زمان آنها، رویکرد و محتوای آنها می بایست براساس اهداف بازاریابی، کوتاه و بلند مدت کسب و کارها صورت گیرد. ما در شاریوان با حضور نیروهای متخصص و با تجربه ضمن ارائه مشاوره های تخصصی به شما اطمینان می دهیم با درک درست از کسب و کار شما، محتوای ویدئویی همسو با اهداف شما را تولید می کنیم.

انتخاب رویکرد ویدیوها و نوع آنها را به ما بسپارید.